Standardy ochrony małoletnich
w Fundacji Edukacji Społecznej
z dnia 15 sierpnia 2024 r.
Rozdział I - Informacje ogólne
-
Wprowadzenie
Niniejszy dokument (zwany dalej „Standardami ochrony małoletnich” lub „Standardami”) został sporządzony w wykonaniu obowiązku wynikającego z Rozdziału 4b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 560, dalej jako Ustawa) dotyczącego standardów ochrony małoletnich oraz zaleceń Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 27 stycznia 2023 r. dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony dzieci przed przemocą.
Standardy ochrony małoletnich zawierają zasady i procedury wdrożone przez Fundację Edukacji Społecznej, które mają na celu zapobieganie przemocy wobec małoletnich oraz interwencję w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia małoletnich.
Zarząd Fundacji Edukacji Społecznej przeprowadza przegląd standardów raz na dwa lata, wprowadzając w miarę potrzeb aktualizację jej postanowień. Z przeprowadzonej oceny Zarząd sporządza raport.
-
Definicje
Ilekroć w Standardach ochrony małoletnich jest mowa o:
-
Fundacji lub FES – należy przez to rozumieć Fundację Edukacji Społecznej z siedzibą w Warszawie przy ul. Sewerynów 4/100, 00-331 Warszawa, wpisaną do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000111176
-
małoletnim – należy przez to rozumieć każdą osobę fizyczną, która nie ukończyła 18 roku życia z wyjątkiem obcokrajowców, do których - zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego - zastosowanie mają przepisy kraju ich pochodzenia uznające inny wiek osoby fizycznej za jej pełnoletności
-
personelu - należy przez to rozumieć każda osobę wykonującą czynności faktyczne lub prawne powierzone przez Fundację Edukacji Społecznej w ramach prowadzonej przez nią działalności, niezależnie od podstawy prawnej, w szczególności: pracownicy, zleceniobiorcy, konsultanci, stażyści, wolontariusze oraz inne osoby, które w związku z pełnioną funkcją w strukturze Fundacji lub realizowanymi przez nie zadaniami Fundacji mają (choćby potencjalny) kontakt z małoletnimi
-
krzywdzeniu - należy przez to rozumieć każdą formę przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, domowej wobec małoletniego lub zaniedbania małoletniego.
Rozdział II – Zasady bezpiecznych relacji
-
Fundacja Edukacji Społecznej stosuje następujące zasady bezpiecznych relacji
z małoletnimi: -
-
zasada NIE dla przemocy - brak przyzwolenia na jakiekolwiek formy przemocy fizycznej lub psychicznej, w tym naruszanie granic innych osób. -
zasada szacunku - traktowanie potrzeb oraz wypowiedzi małoletnich z takim samym szacunkiem, jak dorosłych.
-
zasada bezpieczeństwa emocjonalnego - zapewnienie możliwości wyrażania swoich uczuć i emocji bez obawy przed osądzaniem.
-
zasada prywatności - poszanowanie osobistej przestrzeni oraz zachowanie poufności informacji dotyczących małoletnich.
-
zasada równości - traktowanie wszystkich równo, bez względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, orientację seksualną, niepełnosprawność czy inne cechy małoletniej osoby.
-
zasada partycypacji - wspólne ustalanie reguł podczas poszczególnych aktywności, projektów lub działań, w których uczestniczą małoletni.
-
-
Personel ma zakaz zachowań, które mogą być uznane za krzywdzące wobec małoletnich. Do zachowań niedozwolonych należą:
-
bicie, popychanie, szarpanie lub jakiekolwiek inne formy przemocy fizycznej.
-
wyzwiska, poniżanie, zastraszanie, izolowanie lub jakiekolwiek inne formy przemocy psychicznej.
-
nieodpowiedni dotyk, propozycje seksualne, wykorzystywanie seksualne lub jakiekolwiek inne formy przemocy seksualnej.
-
brak odpowiedniej opieki, nadzoru i wsparcia wobec małoletnich.
-
niedopuszczalne wkraczanie w osobistą przestrzeń małoletnich oraz nieuprawnione ujawnianie poufnych informacji dotyczących ich osoby.
-
dyskryminacja małoletnich ze względu na ich płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, orientację seksualną, niepełnosprawność czy inne cechy.
-
Małoletni biorący udział w projektach, aktywnościach lub jakichkolwiek działaniach Fundacji mają zakaz zachowań, które mogą być uznane za krzywdzące wobec innych małoletnich. Do zachowań niedozwolonych należą:
-
bicie, popychanie, szarpanie lub jakiekolwiek inne formy przemocy fizycznej.
-
wyzwiska, poniżanie, zastraszanie, izolowanie lub jakiekolwiek inne formy przemocy psychicznej.
-
nieodpowiedni dotyk, propozycje seksualne, wykorzystywanie seksualne lub jakiekolwiek inne formy przemocy seksualnej.
-
niedopuszczalne wkraczanie w osobistą przestrzeń drugiej osoby oraz nieuprawnione ujawnianie poufnych informacji dotyczących innej osoby.
-
dyskryminacja ze względu na ich płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, orientację seksualną, niepełnosprawność czy inne cechy.
-
kradzież, niszczenie lub uszkadzanie mienia innych osób.
-
przemoc elektroniczna, w tym zastraszanie, nękanie, obrażanie, rozpowszechnianie fałszywych informacji lub zdjęć w internecie lub przez inne środki komunikacji elektronicznej.
Rozdział III – Procedury interwencji
-
Fundacja Edukacji Społecznej stosuje następujące zasady bezpiecznych relacji
z małoletnimi: -
każda osoba z personelu ma obowiązek niezwłocznie zgłosić podejrzenie krzywdzenia lub posiadane informacje o krzywdzeniu małoletniej osoby do Zarządu Fundacji
-
zgłoszenie powinno być dokonane na służbowy adres mailowy zarządu lub członka/członkini zarządu Fundacji
-
zarząd Fundacji zapewnia natychmiastowe wsparcie osobie małoletniej, której dotyczy zgłoszenie. Wsparcie obejmuje:
-
zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego i emocjonalnego.
-
informowanie małoletniej osoby o przysługujących im prawach i dostępnych formach pomocy.
-
opiekę psychologiczną przez specjalistów, w przypadkach tego wymagających.
-
-
Zarząd Fundacji niezwłocznie zbada zgłoszenie, aby ustalić, czy zaistniała sytuacja krzywdzenia osoby małoletniej.
-
W procesie badania zarząd Fundacji może konsultować się z odpowiednimi specjalistami, takimi jak psychologowie, prawnicy lub pracownicy socjalni.
-
W przypadku stwierdzenia, że zaistniała sytuacja krzywdzenia osoby małoletniej, Zarząd potwierdzi ten fakt na piśmie i podejmie odpowiednie działania interwencyjne.
-
Osoba podejrzana o krzywdzenie zostanie niezwłocznie wyłączona z wszelkich działań związanych z małoletnimi, a jej obowiązki zostaną przekazane innej, kompetentnej osobie.
-
Jeśli incydent wyczerpuje znamiona przestępstwa, Zarząd zawiadomi odpowiednie organy ścigania oraz sąd.
-
Jeśli podejrzenie krzywdzenia dotyczy członka Zarządu, zgłoszenie kierowane jest bezpośrednio do Rady [Nazwa Organizacji Pozarządowej], na służbowy adres mailowy rady lub członka/członkini rady. Do postępowania Rada stosuje odpowiednio przepisy dotyczące Zarządu w tym rozdziale.
Rozdział IV – Przygotowanie personelu
-
Fundacja Edukacji Społecznej stosuje następujące zasady bezpiecznych relacji
z małoletnimi: -
Zarząd Fundacji odpowiada za przygotowanie personelu do stosowania Standardów.
-
Zarząd FES organizuje regularne szkolenia dla personelu, zapewniając, że wszyscy pracownicy i wolontariusze są zaznajomieni ze Standardami oraz wiedzą, jak je stosować.
-
Zarząd FES prowadzi rejestr szkoleń, zawierający daty szkoleń, listy uczestników oraz tematykę szkoleń.
-
Dokumentacja szkoleń jest przechowywana przez okres 5 lat od zakończenia roku w którym szkolenie miało miejsce.
Rozdział V – Bezpieczne Korzystanie z Internetu
-
Urządzenia elektroniczne z dostępem do internetu, udostępnione przez FES, mogą być używane przez małoletnich wyłącznie za zgodą i pod nadzorem odpowiedzialnych dorosłych.
-
Użycie urządzeń powinno być zgodne z celami edukacyjnymi, projektami lub innymi działaniami FES.
-
FES stosuje oprogramowanie filtrujące na udostępnionych urządzeniach, które blokuje dostęp do stron internetowych zawierających treści nieodpowiednie dla małoletnich.
-
Oprogramowanie urządzeń jest regularnie aktualizowane.
-
W przypadku wykrycia zagrożenia lub nieodpowiednich treści na udostępnionych urządzeniach, odpowiedzialna osoba z Personelu niezwłocznie podejmuje działania mające na celu zablokowanie dostępu do szkodliwych treści.
-
Ze zdarzenia sporządza się notatkę, przekazywaną następnie Zarządowi, który podejmuje działania mające na celu wyeliminować możliwość powtórzenia zdarzenia.
Rozdział VI – Udostępnianie i dokumentacja
-
FES zobowiązuje się do udostępniania Standardów rodzicom, opiekunom prawnym, opiekunom faktycznym oraz samym małoletnim.
-
Standardy są dostępne na stronie internetowej FES oraz w widocznym, ogólnodostępnym miejscu w jej siedzibie.
-
Standardy mogą zostać opracowana w wersji skróconej, przeznaczonej dla małoletnich i zawierającej istotne dla nich postanowienia.
-
Wszystkie zgłoszenia i incydenty są dokumentowane w formie pisemnej przez Zarząd. Dokumentacja powinna zawierać:
-
datę i godzinę zgłoszenia.
-
dane osoby zgłaszającej.
-
szczegóły dotyczące zgłoszonego incydentu.
-
podjęte działania i decyzje Zarządu.
-
Dokumentacja incydentów jest przechowywana w sposób zapewniający poufność
i bezpieczeństwo danych, zgodnie ze standardami bezpieczeństwa danych osobowych przez okres co najmniej 5 lat od zakończenia roku, w którym miało miejsce zgłoszenie lub incydent. -
Dostęp do dokumentacji mają wyłącznie osoby uprawnione, w tym Zarząd Fundacji oraz odpowiednie organy kontrolne.
Rozdział VII – Uwzględnienie małoletnich ze specjalnymi potrzebami
-
Każdorazowa osoba zarządzająca działaniem edukacyjnym lub projektem w FES jest zobowiązana zidentyfikować małoletnich ze specjalnymi potrzebami.
-
Identyfikacja powinna obejmować rozmowy z małoletnimi oraz ich opiekunami prawnymi lub faktycznymi, a także analizę dostępnej dokumentacji.
-
Po zidentyfikowaniu specjalnych potrzeb, osoba zarządzająca działaniem jest zobowiązana do wprowadzenia odpowiednich modyfikacji planowanych aktywności.
-
Modyfikacje powinny zapewniać, że wszystkie osoby małoletnie mogą w pełni uczestniczyć w działaniach, zgodnie ze swoimi możliwościami.
-
Wszystkie działania edukacyjne i projekty muszą być zgodne z postanowieniami Polityki Włączenia FES.
-
Osoba zarządzająca działaniem ma obowiązek monitorować wdrażanie modyfikacji oraz informować o ich skuteczności Zarząd.