ŻYJĘ
Z HIV
Poznajcie bohaterów i bohaterki,
którzy otwarcie mówią o życiu z HIV.
O KAMPANII
ŻYJĘ Z HIV
"Żyję z HIV" to kampania, która łamie stereotypy i buduje mosty zrozumienia. Poprzez autentyczne historie, zdjęcia i filmy, pokazujemy, że osoby seropozytywne są częścią naszego społeczeństwa, pełniąc różnorodne role - jako rodzice, pracownicy, przyjaciele i partnerzy. Chcemy, aby każdy mógł zobaczyć, że życie z HIV nie definiuje człowieka ani jego możliwości.
Dołącz do nas i wspieraj walkę z uprzedzeniami. Razem możemy stworzyć świat, w którym wszyscy czują się akceptowani i zrozumiani, bez względu na status serologiczny. Życie z HIV to życie pełne wartości, miłości i nadziei.
POZNAJ NASZYCH BOHATERÓW
HIV W LICZBACH
39 mln
osób żyje z HIV
na świecie.
46%
nowo wykrytych zakażeń HIV na świecie dotyczy kobiet i dziewczynek.
0%
osób żyjących z HIV w Polsce czuje się komfortowo z mówieniem o swojej diagnozie.
vs 37-56% osób z innych krajach europejskich.
31%
osób żyjących z HIV ma lub miało zdiagnozowaną depresję.
Źródło: UNAIDS
Źródło: UNAIDS
Źródło: Survey Global Positive Perspectives WAVE 2
Źródło: Global prevalence of depression in HIV/AIDS: a systematic review and meta-analysis Sepide Rezaei et al. BMJ Support Palliat Care. 2019 Dec.
5 FAKTÓW O HIV, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ.
Drogi zakażenia HIV są tylko trzy.
HIV zakazić się można tylko poprzez: niezabezpieczone kontakty seksualne, bezpośredni kontakt krwi osoby zakażonej z błoną śluzową lub otwartą raną, drogą wertykalną. Innych możliwości nie ma.
Niewykrywalny=Niezakażający.
Osoba z HIV będąca w leczeniu i mająca niewykrywalny poziom wirusa we krwi, nie zakaża. Może uprawiać seks bez zabezpieczenia bez ryzyka przeniesienia wirusa, urodzić/spłodzić niezakażone dziecko.
Nie zawsze AIDS.
HIV to wirus, który nieleczony może doprowadzić do stadium AIDS. Lecz nie każda osoba seropozytywna ma AIDS. Leczenie antyretrowirusowe hamuje postęp infekcji, a osoba może cieszyć się długim i szczęśliwym życiem. Na skutecznej terapii nie rozwinie się stadium AIDS.
HIV dotyczy każdego.
Wirus nie zna tożsamości płciowej czy orientacji seksualnej. Nie ważne więc, czy osoba jest heteroseksualna czy nieheteronormatywna. Istnieją jedynie mniej lub bardziej ryzykowne zachowania lub kontakty.
HIV poza organizmem żyje krótko.
Jest wrażliwy na środki dezynfekcyjne oraz wodę z mydłem. HIV to ludzki wirus, nie przenosi się on więc przez zwierzęta.
WYJAŚNIAMY POJĘCIA
Stygmatyzacja
Identyfikowanie pewnej osoby jako przynależącej do określonej grupy i nieuzasadnione przypisywanie jej wszystkich negatywnych cech stereotypowo wiązanych z ludźmi należącymi do tej grupy. Przykład: Uważanie, że HIV dotyczy tylko mężczyzn mających seks z mężczyznami.
Dyskryminacja
Forma nieuzasadnionej marginalizacji (wykluczenia społecznego), objawiająca się poprzez traktowanie danej osoby mniej przychylnie ze względu na jakąś cechę np. życie z HIV. Przykład: Odmówienie osobie żyjącej z HIV zabiegu medycznego.
DO & DON'T
Traktuj osoby HIV+, jak każdego innego. HIV nie definiuje ich jako człowieka.
Określenia “osoba seropozytywne” lub “osoba żyjąca z HIV” są naprawdę ok. Możesz śmiało ich używać.
Modeluj swoje pozytywne zachowanie. Nie unikaj bliskiego kontaktu, jeżeli druga osoba wyrazi taką potrzebę. Przytulenie kogoś może zdziałać cuda.
Zapoznaj się z podstawową wiedzą na temat HIV i przekazuj ją dalej.
Jeżeli osoba seropozytywna doświadcza stygmatyzacji lub innych trudności zaproponuj, że pomożesz jej znaleźć wsparcie. Możesz np. dać jej namiar na Fundację Edukacji Społecznej.
Nie używaj określenia “Nosiciel HIV”, “zarażony” lub “choroba”. Słowa naprawdę mają znaczenie.
Nie wypytuj osobę żyjącą z HIV o to w jaki sposób się zakaziła.
Nie mów innym o diagnozie danej osoby, jeśli sobie tego nie życzy.
Jeżeli jesteś rodzicem, nie ograniczaj kontaktu dzieci z ważną dla nich osobą, ze względu na HIV. Przecież się nie zakażą, a takie ograniczenie może być bolesne dla obu stron.
Nie obwiniaj osoby ze względu na jej diagnozę.
Razem możemy więcej!
Pomóż nam zapewnić bezpłatne wsparcie psychologiczne, prawne oraz socjalne osobom żyjącym z HIV i ich bliskim. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Edukacji Społecznej.
SPONSOR GŁÓWNY
Kampania jest realizowana przy wsparciu finansowym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Biuro Regionalne Europa
PATRONAT HONOROWY
PATRONAT
POZOSTALI SPONSORZY
KONFERENCJE FINANSUJE
PARTNERZY
PATRON MEDIALNY